Lyžovanie, Skialpinizmus a Heli Skiing v Kanade

Kanada je celosvetovo známa krajina hlavne vďaka svojej rozlohe a divokej prírode, a posledných pár rokov sa dostáva do povedomia aj ako jedna z najlepších (keď nie najlepšia) destinácií na lyžovanie.

Hlavnou lokalitou pre lyžiarov v Kanade je provincia Britská Kolumbia, ktorá vďaka poriadnej každoročnej nádielke snehu je asi na celom svete, okrem Aljašky, neprekonateľná.

Whistler Blackcomb
Whistler Blackcomb

Kvalita a množstvo snehu sa mení od západu na východ. Západné pobrežie má najviac snehu (zvyčajne okolo 5-6 metrov), avšak sneh nie je “powder”, ako nazývajú domáci prašan.

Najlepší sneh začína až 400km na východ od Pacifiku, kde je ho stále dosť (3-5 m) a vačšinou je ako páperie. Ešte ďalej na východ od Pacifik je sneh väčšinou prachový, alebo ubitý vetrom, no je ho pomenej (1-2 m).

Kedže so snehom v Kanade nie je problém od decembra až do mája na svoje si prídu normálni lyžiari, tak ako aj skialpinisti. A pre tých bohatších je k dispozícií široká ponuka na heli skiing.

Pre ziazdových lyžiarov sa odporúčajú strediská ako Whistler (dejisko Olympiády 2010), Kicking Horse pri Golden, Red Mountain pri Rosslande, alebo Lake Louise na hranici provincií Britská Kolumbia / Alberta.

Skialpový traverz v Coast Mountains
Skialpový traverz v Coast Mountains

Pre skialpinistov je Britská Kolumbia raj na zemi, a to doslovne. Nekončiace pohoria, žiadni ľudia a množstvo snehu ponúkajú možnosti o akých sa Európanom už ani nesníva.

Mekkou skialpinizmu v Kanade je Rogers Pass, na ceste medzi mestečkami Golden a Revelstoke. Rogers Pass sa ukrýva v srdci pohoria Selrkirk Mountains, ktoré patrí do väčšieho pohoria Columbia Mountains.

V celej Britskej Kolumbii sa skiapinistom ponúkajú úžasné jedno a aj viacdňové túry. No a na jar sa dajú podniknúť dlhé traverzy, ktoré môžu trvať 2 až 3 dni, alebo aj 4 týždne.

Ďalším veľkým lákadlom Kanady pre lyžiarov je heli skiing, čiže lyžovanie za pomoci vrtuľníka. Ak máte dosť peňazí, tak je to nezabudnuteľný zážitok, lebo môžte lyžovať v takom teréne ako lyžujú skialpinisti, avšak hore nemusíte po svojich.

Výber heli skiingu v Kanade je veľmi široký.
Výber heli skiingu v Kanade je veľmi široký.

Heli skiing je jedným z najväčších odvetví turistického priemyslu v Kanade. Každú zimu do Kanady za heli skiingom prichádzajú ľudia z celého sveta – najmä Američania, Švajčiari, Rakúšania, Nemci, či Francúzi.

Tak a teraz, keď už máte zakladný obraz o tom ako sa v Kanade lyžuje, neostáva nič iné, ako si vybrať dovolenku a zabukovať letenku.

StanoF