Japonsko – freeridový raj, 24.2.2016

Po úspešnom mesiaci v Kanade som sa na 2 dni vrátil domov na Slovensko, ktoré som strávil s rodinou a hneď potom som odletel do Japonska.

Ak ste vyznávači hlbokého prašanu a exotiky, Japonsko by ste nemali minúť. A keď na lyže do Japonska, tak na druhý najväčší japonský ostrov Hokkaido, ktorý v typickej zimné sezóne môže ponúknuť až 15 metrov snehu ročne. Miestne snehové podmienky patria k tým najlepším na svete.

Po dlhej ceste som dorazil do strediska Niseko, ktoré je považované za japonský freeridový raj. Dorazil som neskoro v noci a pohľad, ktorý sa mi naskytol bol neuveriteľné krásny – sneh, o ktorom sa nám Slovákom môže iba snívať a v Európe sú takéto podmienky iba výnimočne. Domáci tvrdia, že tento rok sú podmienky podpriemerné a to v noci nasnežilo 20 cm prašanu.

Priletel som o 2 dni skôr ako chalani a 1 celý deň som si užíval lyžovačku v stredisku Grand Hirafu. Samotné horské stredisko Niseko United sa skladá z 5 rezortov (Grand Hirafu, Hanazono, Niseko Village, Annupuri a Moiwa). Systém strediska funguje tak, že do otvoreného terénu sa dá vstúpiť iba cez určené brány/vstupy, ktoré sú kontrolované „skipatrónmi“ a tí rozhodujú, aký terén sa otvorí. Lanovkou sa vyveziete hore, potom cca 15 min pešo si musíte vyšlapať, aby ste sa dostali k freeridovému terénu. Potom zlyžujete naspäť k lanovke. Prvý deň som si lyžovačku neuveriteľne užil.

Zajtra priletia chalani z Čiech, takže ich pôjdem vyzdvihnúť a spoločne budeme objavovať krásy Japonska.

Miki Knižka, horský vodca UIAGM

IMG_5377 IMG_5379 IMG_5383 IMG_5385 IMG_5386 IMG_5387 IMG_5388 IMG_5389 IMG_5390 IMG_5391