Miki Knižka, horský vodca UIAGM

Narodil som sa v Poprade pod Vysokými Tatrami, takže k horám som mal vždy veľmi blízko. Od detstva som sa túlal po tatranských chodníkoch, kde si môj obdiv, okrem nádhernej prírody, získali aj horskí nosiči. Upútali ma natoľko, že som zatúžil stať sa jedným z nich.

Môj sen sa mi splnil v 17-tich, kedy moja prvá vynáška bola na Téryho chatu. Nosenie bolo pre mňa všetkým a vďaka nemu som bol v Tatrách veľmi často. Posúval som hranice svojich fyzických schopností a vychutnával si pritom nádherné pohľady na majestátne štíty Vysokých Tatier.

Po čase mi už ale nestačilo vychutnávať si pohľady len z chodníka a tak som zatúžil zdolávať vrcholy. Takto som sa postupne cez nosenie dostal k lezeniu a skialpinizmu, ktorému som úplne prepadol a našiel v ňom svoju životnú cestu.

V roku 1997 som prvý krát vycestoval do sveta – v USA som strávil istý čas, zarobil si nejaké peniaze a urobil si aj výlet na Aljašku. Hneď po návrate domov som zistil, že cestovanie je presne to, čo som v živote hľadal. A tak, o dva roky neskôr, som sa ocitol v majestátnom prostredí kanadských hôr. V Kanade som sa dozvedel o možnosti vysťahovať sa do tejto nádhernej krajiny, čo bolo pre mňa veľkou výzvou a zároveň to vo mne vzbudilo veľkú túžbu po dobrodružstve.

Po návrate na Slovensko sme sa spoločne s kamarátom Ďurom naplno pustili do vybavovania vysťahovaleckých víz a v máji 2000 som ich už mal aj vo vrecku. Bohužiaľ, Ďuri sa toho už nikdy nedožil, pretože ho zasypala lavína na vynáške na Téryho chatu. Pre mňa to bola obrovská rana a trvalo mi takmer rok, kým som sa nakoniec rozhodol vycestovať sám, aby som splnil náš spoločný sen. Začiatky boli ťažké, no Kanada mi umožnila naplno sa realizovať v tom, čo mám najradšej. Začal som sa intenzívne venovať lezeniu, lyžovaniu a postupne cestovať za dobrodružstvom do celého sveta.

Roky uvažovania nad tým, čo chcem v živote robiť, ma doviedli k záveru, že sa chcem stať horským vodcom. Svoje dlhoročné skúsenosti z hôr by som chcel naplno využiť a odovzdávať ďalej. Mojim cieľom je splniť sny tým, ktorí túžia zdolať rôzne vrcholy a zažívať nové dobrodružstvá v sprievode skúseného vodcu.

Moje najvýraznejšie úspechy:

– 5 x víťaz Sherpa Really
– skialpinistické preteky:
Whistler – 2. miesto,
Stevens Pass – 3. miesto,
Alpental – 3. miesto,
Crystal Mountain – 3. miesto

– Mount McKinley (Denali) – Messner Couloir a West Buttress

– viacdňové skialpinistické prechody v Kanade – Pemberton Icecap traverse, Misty Icefield traverse, McBride traverse, Bugaboos traverse, Bostock-Revelstoke traverse

– počas expedícii v Južnej Amerike: výstup na Artesonraju, Chopicalqui, Huayna Potosi, Parinacota, Quitaraju, Ranrapalca, Sajama, Tocllaraju, Ishinca, Vallunaraju, Pequeno Alpamayo