Durny Szczyt m
Durny Szczyt wznosi dumnie nad Doliną Małej Zimnej Wody (słow. Malá Studená Dolina) i Miedzianą Kotliną (słow. (słow. Medená Kotlina). Wejście na szczyt jest wymagające, przeznaczone tylko dla sprawnych wysokogórskich turystów, wspinających się w towarzystwie uprawnionego przewodnika. Ze szczytu rozciągają się przepiękne widoki, zwłaszcza na sąsiednią Łomnicę, wschodnią i zachodnią część Tatr.
Objednať Výstup

Durny Szczyt (słow. Pyšný štít) z przewodnikiem górskim

Ilość osób/ przewodnik górski: max. 2 osoby

Cena:
315 € / 2 osoby
280 € / 1 osoba

Długość trasy: 8 -10 h

Deniwelacja (różnica wysokości): 600m, ze schroniska Téryego.

Technicznie trudna trasa, niebezpieczne chodniki – wymagana dobra kondycja i doświadczenie w wysokogórskiej turystyce.

Wejście na Durny Szczyt

Wejście na Durny Szczyt zaczyna się i kończy w schronisku Téryego, w Dolinie Małej Zimnej Wody. Trasa prowadzi przez Mały Durny Szczyt aż na samą górę. Wejście jest bardzo wymagające i przeznaczone jedynie dla doświadczonych turystów wysokogórskich, wspartych przewodnictwem uprawnionego przewodnika górskiego.

Położenie Durnego Szczytu zapewnia przepiękne widoki.  Sąsiednia Łomnica jest widoczna jak na dłoni. Inne urzekające widoki rozciągają się zarówno na wschodnią jak i zachodnią część gór oraz całą Dolinę Małej Zimnej Wody z pięknymi Spiskimi Stawami.

Geografia szczytu
Durny Szczyt przylega do Doliny Małej Zimnej Wody  zachodnią ścianą, wysoką na 250 m i krótką Durną Granią, który kończy się w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich.

Historia i zdobycie Durnego Szczytu

W przeszłości Durny Szczyt był nazywany „Jaskółczą wieżą”, ze względu na „skalne jaskółki”, czyli pomurniki, bądź ,według innych autorów, jerzyki zwyczajne. Dzisiaj jego nazwę wywodzi się od jego dumnej sylwetki.

Durny Szczyt był bardzo długo uważany za przedgórze Łomnicy. Jako pierwszy wszedł na niego,  8 sierpnia 1877,  Edmund Téry, z przewodnikiem górskim z Nowej Leśnej, Martinem Spitzkopfem. Informację o wejściu na szczyt zostawili w butelce na wierzchołku góry.

9 sierpnia 1924 roku doszło do pierwszej tragedii na Durnym Szczycie, kiedy podczas akcji ratującej rannego wspinacza stracił życie przewodnik górski Ján Breuer z Novej Lesnej.

Objednať