Kieżmarski Szczyt m
Kieżmarski Szczyt jest znany w turystyce wysokogórskiej ,dzięki często poszukiwanej przez wspinaczy południowej ścianie o wysokości 550m. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na wschodnią część Wysokich Tatr, Tatry Bielskie oraz malownicze wioski usytuowane pod szczytem. Od Łomnicy szczyt oddzielają Widły (słow. Vidly).
Objednať Výstup

Kieżmarski Szczyt (słow. Kežmarský štít) z przewodnikiem górskim

Ilość osób/przewodnik górski: max. 3 osoby

Cena:
315 € / 3 osoby (iba v letnom období)
280 € / 2 osoby (v zime max. 2 osoby)
260 € / 1 osoba

Szacowany czas trasy: 6-7 h

Deniwelacja (różnica wysokości): 800 m , od Łomnickiego Stawu

Stopień trudności: –
trasa technicznie trudna z niebezpiecznymi ścieżkami.

Wejście wymaga dobrej kondycji i doświadczenia w  turystyce wysokogórskiej.

Kolejka linowa nie uwzględnione!

Wejście na Kieżmarski Szczyt

Wejście na Kieżmarski szczyt (słow.pot.” Kežmarák”) zaczyna się przy Łomnickim Stawie, gdzie dostaniemy się kolejką linową z Tatrzańskiej Łomnicy lub Tatrzańską Magistralą od stacji Hrebienok. Z tego miejsca przewodnik górski poprowadzi nas na szczyt przez Huncowski Szczyt, następnie wschodnią ścianą aż na samą górę.

Historia i zdobycie Kieżmarskiego Szczytu

Pierwszymi wspinaczami, którzy zdobyli Kieżmarski Szczyt byli Alfred Martin i Gunter Dyhrenfurth. Udało im się to 8 marca 1906 roku.

Jednak najstarszy znany zapis o zdobyciu szczytu z roku 1639 możemy znaleźć w poradniku „Praktyczna geografia” Davida Frolicha – astronoma, matematyka, historyka i geografa. W wyprawie, w czerwcu 1615 roku, oprócz Frolicha, wzięli udział jego studenci. Autor nie wspomina jednak nic o przewodniku górskim, myśliwym czy innej osobie towarzyszącej, znającej ten górski teren. Zaskakujący jest też fakt, że autor nie nadał żadnej nazwy szczytowi, który zdobył.. Studenci, najprawdopodobniej, zdobyli wtedy szczyt „Matka” („Mutter”) , bo tak była wówczas nazywana ta góra przez spiskich Niemców.

Objednať