Lodowy Szczyt m
Lodowy Szczyt jest trzecim najwyższym szczytem Słowacji, jednocześnie najwyższym na grani głównej Tatr Wysokich. Wejście na Lodowy szczyt jest bardzo atrakcyjne i prowadzi przez mocno wyeksponowany fragment grani głównej - Lodowego Konia (słow. Ľadový kôň). Ze względu na wyraźną dominację z północnej strony szczyt ten był uznawany przez Polaków (jak i Słowaków ze wsi Javorina) za najwyższy szczyt v Tatrach.
Objednať Výstup

Lodowy Szczyt (słow. Ľadový štít) z przewodnikiem górskim

Ilość osób/przewodnik górski: max. 3 osoby

Cena:
315 € / 3 osoby (tylko w okresie letnim)
280 € / 2 osoby (w zimie max. 2 osoby)
260 € / 1 osoba

Długość trasy: 5-6 h ze Schroniska Téryego

Deniwelacja (różnica wysokości): 600 m , ze Schroniska Téryego.

Stopień trudności:
– trasa technicznie trudna z wyeksponowanymi ścieżkami.

– wejście wymaga dobrej kondycji i doświadczenia w wysokogórskiej turystyce.

Wejście na Lodowy Szczyt

Tradycyjnie trasa na Lodowy Szczyt z przewodnikiem górskim zaczyna się w schronisku Téryego i prowadzi przez Dolinę Małej Zimnej Wody (słow. Malá Studená Dolina) Następnie, przez Lodowego Konia, po eksponowanej grani głównej, aż na szczyt. Właśnie stąd możemy zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki na Łomnicę, Jaworowe Szczyty, dolinę Jaworową oraz Tatry Bielskie.

Istnieje możliwość zdobycia Lodowego Szczytu,  korzystając z mniej wymagających tras, ale  zawsze jest on dostępny tylko z przewodnikiem górskim.

Topografia okolicy: od Lodowej Kopy oddziela go Lodowa Szczerbina (słow. Ľadová štrbina), z północy od Lodowego Zwornika jest płytka przełęcz Ramię Lodowego (słow. Ľadová priehyba), a z zachodniej strony odchodzi od wierzchołka Sobkowa Grań (słow. Suchý hrebeň).

Zapraszamy do korespondencji za pomocą adresu email lub kontaktu telefonicznego – chętnie doradzimy Państwu i pomożemy zdecydować się, którą propozycję wybrać.

Historia oraz zdobycie Lodowego Szczytu

Nazwa szczytu wywodzi się od trudno dostępnej Doliny Śnieżnej. Zamarznięty śnieg potrafi utrzymać się tutaj przez wiele lat. Dla poszukiwaczy złota Lodowy Szczyt był „basztą skarbów”, pochodzących  z  Żabiego Jeziorka. Skarb był poszukiwany , bez powodzenia, w najwyżej położonych miejscach Doliny Śnieżnej przez jurgowskich poszukiwaczy skarbów.

Lodowy Szczyt był po raz pierwszy zdobyty przez brytyjskiego alpinistę i botanika Johna Balloma (1818-1889), głównego inspektora jaworskich kolei Wilhelma Richtera oraz nieznanego przewodnika górskiego, w sierpniu 1843.

Jako piersi weszli na szczyt, w warunkach zimowych, Teodor Wundt i Jakub Horvay ( 25 grudnia w 1891 roku).

Objednať