Pośrednia Grań m
Pośrednia Grań jest dla turystów wysokogórskich bardzo atrakcyjnym szczytem Wysokich Tatr. Jest najwyższym szczytem Zimnowodzkiej Grani, znajdującym się między Małą i Wielką Doliną Zimnej Wody. Szczyt sprawia wrażenie nieprzystępnego i charakteryzuje go znaczna ekspozycja szczytowej grani. Jeśli jednak należą Państwo do doświadczonych górskich turystów nasz uprawniony przewodnik chętnie Was tam zaprowadzi.
Objednať Výstup

Pośrednia Grań (słow. Prostredný hrot) z uprawnionym przewodnikiem górskim

Ilość osób/przewodnik górski: max. 2 osoby.

Cena: 
315 € / 2 osoby
280 € / 1 osoby

Szacowany czas trasy: 9-10 h

Deniwelacja (różnica wysokości): 1200 m, od stacji Hrebienok.

Stopień trudności:
-trasa technicznie trudna z niebezpiecznymi ścieżkami.

Wejście wymaga dobrej kondycji i doświadczenia w wysokogórskiej turystyce.

Wejście na Pośrednią Grań

Wycieczka Górska na Pośrednią Grań zaczyna się przy stacji Hrebienok. Początek turystycznej trasy prowadzi ścieżką do Doliny Małej Zimnej Wody (słow. Malá Studená Dolina), w pobliżu schroniska Tériego. Następnie zmierzamy do ławki Dubkego i  na sam szczyt. Schodzimy w stronę Doliny Małej Zimnej Wody.

Ze szczytu Pośredniej Grani rozciągają się przepiękne widoki na zachodnią część Łomnicy (słow. Lomnický štít) oraz na doliny Wielkiej i Małej Zimnej Wody.

Historia i zdobycie Pośredniej Grani

Nazwa szczytu pochodzi od niemieckiej nazwy „Mitte Grat”. Pośrednią Grań określa się również jako „Śródgrań”. Ważnym wydarzeniem w roku 1987 była lawina spowodowana osunięciem się skalnej wieżyczki na wschodniej ścianie, która spadła aż na mocno uczęszczaną ścieżkę, prowadzącą do schroniska Téryego.

W drugiej połowie XVIII wieku szczyt był penetrowany przez górników, poszukiwaczy skarbów oraz myśliwych. Edmund Téry – lekarz, wysokogórski wspinacz i organizator wypraw, razem z Janem Stillem – nauczycielem i przewodnikiem górskim z Novej Lesnej, próbowali znaleźć przejście z Łomnicy na dotychczas niezdobytą Pośrednią Grań.

Pierwsze wejście nastąpiło 11 sierpnia 1876. Oprócz Stilla i Téryego uczestniczył w wyprawie leśniczy ze Smokowca Samuel Horvay i przyjaciel Téryego – Paweł Schwartz z Wiednia. Pierwsze wejście w warunkach zimowych miało miejsce 2 kwietnia 1094 roku. W skład grupy wchodzili : Józef Szelke, Karol Jordan i J. Lackner oraz przewodncy górscy:  Paweł Spitzkopf starszy  i Jan Breuer.

Objednať