Wysoka m
Wysoka należy do najpiękniejszych i najchętniej fotografowanych szczytów w Wysokich Tatrach. Dwuwierzchołkowy szczyt jest z każdej strony imponujący a widoki z tego szczytu należą do najpiękniejszych w Tatrach. Wejście na Wysoką , cenione wśród doświadczonych turystów, prowadzi przez technicznie zaawansowany teren z mocno wyeksponowanymi chodnikami. Wsparcie przewodnika górskiego będzie tutaj bezcenne.
Objednať Výstup

Wejście na Wysoką (słow. Vysoká) z przewodnikiem górskim

Ilość osób/przewodnik górski: max. 3 osoby

Cena: 
315 € / 3 osoby (tylko w okresie letnim)
280 € / 2 osoby (w zimie max. 2 osoby)
260 € / 1 osoba

Długość trasy: 7-8 godzin

Deniwelacja (różnica wysokości): 1100 m ze Schroniska nad Popradzkim Stawem (słow. Popradská chata)

Stopień trudności:
– trasa trudna technicznie, duża ekspozycja ścieżek.

– trasa wymaga dobrej kondycji i doświadczenia w wysokogórskiej turystyce.

Wejście na Wysoką

Wejście na Wysoką jest całodzienną i wymagającą wycieczką. Trasa wymaga dobrej kondycji jak i doświadczenia w pokonywaniu technicznie trudnych terenów wysokogórskich. Na szczyt wiedzie kilka tras, jednak najpopularniejsza prowadzi przez przełęcz Waga (słow. Sedlo Váha,). Trasa zaczyna się przy Popradzkim Stawie(słow. Popradské Pleso)

Ze szczytu Wysokiej rozciągają się piękne widoki na Gerlach (słow. Gerlachovský štít), szczyt Szatan (słow. Satan), Rysy (słow. Rysy) oraz wiele innych.

Zapraszamy do korespondencji za pomocą adresu email lub kontaktu telefonicznego – chętnie doradzimy Państwu i pomożemy zdecydować się, którą propozycję wybrać.

Historia oraz zdobycie szczytu Wysoka

Po raz pierwszy na szczyt weszli budapesztański geograf Móric Déchy wraz z przewodnikami górskimi:  Jánem Ruman-Driečnym ze Stôly i Martinem Spitzkopfem z Novej Lesnej. W warunkach zimowych szczyt został po raz pierwszy zdobyty 11 kwietnia 1903 przez Karola Jordána, Harrego Berceli’ego i przewodników górskich Pavla Spitzkopfa i Jána Franza starszego.

Na północnym szczycie stoi stalowy krzyż z inicjałami „VR”, na pamiątkę wspinacza Václava Raifa, który zginął podczas wyprawy na Wysoką. Krzyż postawili w 1955 roku jego przyjaciele  : Oldřích Bublík i Miroslav Jílek.

Objednať