Najčastejšie kladené otázky

1. Prečo by som si mal objednať horského vodcu práve cez firmu Mountain Pro Guiding?

Naši horskí vodcovia sú vysokokvalifikovaní, resp. majú najvyššie možné vzdelanie na pohyb v horách a taktiež dlhoročné skúsenosti vyplývajúce z expedícii na najvyššie hory nie len na Slovensku ale aj v zahraničí. Každý z našich horských vodcov je profesionál a vie posúdiť aktuálnu situáciu daného výstupu taktiež vie zhodnotiť podmienky ohrozenia a to nie len na horách. Na prvom mieste je vždy klient a jeho bezpečnosť. Veľmi radi sa s Vami počas túry podelia o svoje zážitky na horách, porozprávajú Vám zaujímavosti o okolí a histórii.

2. Ako si môžem rezervovať horského vodcu na konkrétny termín?

Na Vami vybraný termín si môžete rezervovať horského vodcu tak, že nám zašlete email s Vašou požiadavkou a následne Vaše fakturačné údaje (meno, telefón, adresa) resp. firemné údaje.  My Vám vystavíme faktúru a až po zaplatení budete mať rezervovaného vodcu na Vami zvolený termín.

3. Keď máme rezervovaného horského vodcu na konkrétny termín, ako a kedy sa s ním spojíme?

Konkrétny čas stretnutia s horským vodcom Vám upresníme my až deň pred výstupom. Čas stretnutia záleží na počasí v daný deň, ale je to väčšinou medzi 5-6 hodinou ráno. Klientov kontaktujeme telefonicky.

4. Aká výbava je potrebná na výstup na štít s horským vodcom v lete?

Povinná výstroj

 1. Vysoká turistická obuv s tvrdou podrážkou
 2. Ruksak (30 – 35 l)
 3. Nepremokavé gore-texové oblečenie alebo oblečenie z iného nepremokavého materiálu (bunda, nohavice) alebo pršiplášť, extra termo prádlo na prezlečenie
 4. Teplé oblečenie, teplé ponožky
 5. Náhradné oblečenie – zabalené v nepremokavom obale (igelitová taška)
 6. Fľaša na tekutiny – termoska
 7. Slnečné okuliare
 8. Krém na opaľovanie
 9. Jedlo a tekutiny na celý deň

Technická výstroj

 1. Sedací úväz (horolezecká sedačka)
 2. Helma
 3. Zamková karabína

Túto technickú výstroj Vám zabezpečíme automaticky zdarma.

Doporučená výstroj

 1. Čelovka
 2. Šatka alebo šiltovka na hlavu
 3. Osobná lekárnička
 4. Fotoaparát
 5. Cyklistické rukavice

5. Je zahrnuté v cene požičanie technickej výbavy?

V cene je zahrnuté požičanie celkovej technickej výbavy (prilba, sedací úväz, zamková karabína) a v zime požičanie stúpacích želiez (mačiek) a cepínu.

6. Aká výbava je potrebná na výstup na štít s horským vodcom v zime?

Povinná výstroj

 1. Zimná turistická obuv s tvrdou podrážkou
 2. Gamaše (návleky proti snehu)
 3. Ruksak (30–35 l)
 4. Zimné oblečenie – 2 x termoprádlo, nepremokavé oblečenie (bunda, nohavice), mikina, perová vesta alebo bunda, 2 x čiapka, 2 x rukavice, teplé ponožky
 5. Fľaša na tekutiny – termoska
 6. Desiata
 7. Čelovka
 8. Slnečné okuliare
 9. Lyžiarske okuliare

Technická výstroj

 1. Lavínová výbava – lavínový vyhľadávač + náhradné batérie, sonda, lopata
 2. Turistický cepín
 3. Mačky
 4. Helma
 5. Sedací úväz (horolezecká sedačka)
 6. Zamková karabína

Doporučená výstroj

 1. Osobná lekárnička
 2. Krém na opaľovanie

7. Požičiavate aj lavínovú výbavu v prípade potreby?

Lavínovu výbavu z bezpečnostných dôvodov musí mať každý účastník zimného pohybu v horách. V prípade potreby požičiavame aj lavínovú výbavu (lavínový vyhľadávač + náhradné batérie, sonda, lopata). Za požičanie lavínovej výbavy sa dopláca 10 € na 1 osobu/deň.

8. Je zahrnuté v cene poistenie do hôr?

V cene výstupu je zahrnuté aj poistenie do hôr na zásah horskej služby v deň výstupu. Poistenie zabezpečuje Union poistovňa. Pre uzatvorenie poistenia je potrebné zaslať meno a priezvisko, dátum narodenia ,email a telefón účastníkov výstupu.

9. Plánujeme výstup na Gerlachovský štít, odkiaľ sa výstup začína?

Ak ste ubytovaný v hoteli Sliezsky dom, výstup začína ráno pri hoteli, kde sa zoznámite s horským vodcom. Ak nie ste ubytovaný na Sliezskom dome, výstup začína v Tatranskej Polianke, odkiaľ Vám zabezpečíme vývoz na Sliezsky dom. Cena za vývoz je 15 € na osobu (cesta tam a spať).

10. Akú kondíciu musím mať na zdolanie výstupu na Gerlach a iných štítov?

Na výstup na Gerlach musíte mať dobrú fyzickú kondíciu a skúsenosti s vysokohorskou turistikou. Len pre zaujímavosť uvádzame, že výstup zvládli 7-8 ročné deti a taktiež 78 ročný turista.

11. Ako dlho trvá výstup na Gerlach?

Čas výstupu závisí od kondície účastníkov. Priemerný čas výstupu je cca 8 hodín zo Sliezskeho domu a späť, ale môže sa predĺžiť v závislosti na kondícii aj na 10 hodín.

12. O ktorej sa začína výstup na Gerlach?

Výstup na Gerlach sa začína ráno medzi  5.00 a 6.00 hod. Čas stretnutia s horským vodcov záleží na počasí. Presný čas stretnutia sa dohaduje vždy deň pred výstupom.

13. Čo ak hlásia nepriaznivé počasie na výstup?

V prípade, že v naplánovaný deň hlásia zlé počasie, termín výstupu zmeníme na iný. Ak by Vám iný termín nevyhovoval, peniaze Vám vrátime späť.

14. Koľko osôb môže vziať 1 horský vodca na výstup na Gerlachovský štít?

Na výstup na Gerlachovský štít môže horský vodca vziať v lete max. 3 osoby a v zime a v zimných podmienkach max. 2 osoby.

Taktiež platí, že aj počas leta, ak nasneží alebo sa vytvorí poľadovica, môže horský vodca vziať maximálne 2 osoby. O tejto skutočnosti informujeme klientov vopred.

Počty osôb na výstupy na štíty a iné aktivity s horským vodcom sú podľa nariadenia asociácie horských vodcov SR (NAHVSR) o maximálnych  počtoch  klientov na jedného horského vodcu UIAGM.

15. Môžem vziať na výstup či inú aktivitu s horským vodcom aj dieťa?

Minimálny vek detí na absolvovanie túry, kurzu je 7 rokov. Vaše dieťa musí mať dobrú kondíciu a musí mať skúsenosti s vysokohorskou turistikou.

16. Sú nejaké storno poplatky pri zrušení túry, aktivity či kurzu?

Všetky potrebné informácie o rezerváciách, storno poplatkoch a zrušení našich aktivít si prečítajte vo všeobecných obchodných podmienkach našej spoločnosti.