Skialpinistický prechod – Ötztálska Haute Route

Patrí medzi najobľúbenejší skialpinistický etapový prechod vo Východných Alpách. Päť dňový prechod centrálnym masívom Ötztalu ponúka výstupy na najvyššie a najatraktívnejšie trojtisícové vrcholy, nekonečné zjazdy širokými ľadovcami a pohostinné komfortné ubytovanie v malebných chatách.

Termín: marec-máj

Počet osôb/horský vodca: max. 6 osôb

Cena:   210 €/osoba (6 členná skupina), 250 €/osoba (5 členná skupina), 290 €/osoba (4 členná skupina)

Rezervácia: vzhľadom na potrebu zajednania ubytovania je nutné nahlásiť rezerváciu s dostatočným predstihom (minimálne 30 dní dopredu)

V cene nie sú zahrnuté náklady horského vodcu na prepravu, ubytovanie a stravu počas celej akcie. 

Program

1. deň: Vent – Similaun Hütte (3019 m)
Začiatok je z parkoviska vo Vente do údolia Niederthal a ním cez chatu Martin Busch na ľadovec Niederjochferner až ku chate Similaun. Je to nenáročný výstup, príjemná a zoznamovacia túra.

2.deň: Similaun Hütte – Similaun (3606 m) – Bellavista (2846 m)
Výstup na prvú dominantu- majestátny Similaun. Z chaty sa pozvoľne stúpa na lyžiach ľadovcom až do 3460 m pod severozápadný hrebeň (Skidepot). Na mačkách sa ide po úzkom hrebeni ku vrcholovému krížu. Zjazd je ku Similaun Hütte a ďalej na kvótu 2900 m. Ďalej sa ide po stopách Ötziho ku miestu nálezu pravekého muža a potom do sedla Hauslabjoch (3280 m). Nakoniec je zjazd ľadovcom Hochjochferner a ľahúčky výstup na Bellavistu.

3. deň: Bellavista – Weisskugel (3739 m) – Hochjochhospitz (2413 m)
Grandiózna skialpinistická túra. Z chaty výstup ku hornej stanici vleku a ďalej do sedla. Zjazd na ľadovec Hintereisferner a po ňom v mierne stúpajucom výstupe až Weisskugel – atraktívny biely obor. Skialpinistický deň zakončíme nekonečným 10 km zjazdom ku chate Hochjochhospitz.

4. deň:   Hochjochhospitz – Fluchtkogel (3500 m) – Vernagt hütte (2755 m)
Kratšia skialpová túra ako nádych pred záverečnou kráľovskou etapou. Z chaty sa ide pomerne strmým výstupom na rovinatý ľadovec Kesselwandferner a ním do sedla a strmo a strmšie na pásoch až na vrchol. Zjazd je po trase výstupu až do sedla, z neho ľadovcom Guslarferner až ku chate.

5. deň: Vernagt hütte – Wildspitze (3774 m) – Vent (1900 m)
Brilantný záver, dokonalá túra na dokonalý a najvyšší vrchol Ötztálskych Álp. Výstup začína ľadovcom Vernagtferner až pod sedlo Brochkogeljoch. Je to strmý výstup a v závere sa ide pešo. Zo sedla sa šliape opäť na lyžiach až ku skidepotu pod vrcholovú pyramídu. Ďalej sa postupuje na mačkách juhozápadným hrebeňom ľahkým lezením až na vrchol. Zjazd je od skidepotu ku sedlu Mitterkarjoch. Zostup býva strmým žľabom a následne ďalší nekonečný zjazd až do Ventu.

Nakoniec programu je pripravená záverečná oslava, pivo a šniceľ v Post Restaurant.

Náročnosť/požiadavky

Vzhľadom na celkovú dĺžku prechodu, trvanie a priemerné prevýšenie jednotlivých etáp (6-7 hodín, 1100 výškových metrov/deň) je prechod určený čiastočne skúseným skialpinistom s dobrou kondíciou a dobrými lyžiarskymi schopnosťami.

Ubytovanie

Všetky štyri chaty ponúkajú príjemný nocľah na viacposteľových izbách. Stravovanie je formou polpenzie (večera, raňajky).

Poznámka: Vzhľadom na dĺžku prechodu a nemožnosť niesť ťažký batoh je polpenzia nutnosťou. Spacák a prezúvky nie sú potrebné. Doporučuje sa (z hygienických dôvodov) vložka do spacáku (bivakovacie vrece).

Cena za polpenziu a nocľah je pre členov Alpenverein cca 30 €.

Povinná výstroj a oblečenie

Skialpová výbava: lyže so skialp. viazaním, stúpacie pásy, skialp. lyžiarky, paličky, batoh (30-40 litrov) s bedrovým popruhom,  haršajzne (stúpacie železá na skialp. viazanie), skialp. mačky (hliníkové s antibootom), skialp. cepín

Lavínová výbava: vyhľadávač (plus náhradné batérie), sonda, lopata

Ľadovcová výbava: sedací úväz, 2x karabína s poistkou, sľučka 120 cm, prusik 6 mm (1×1,5m,  1x3m)

Iné: fľaša na nápoj (1-1,5 l) alebo camelback, telefón, čelová lampa (plus náhradné batérie), slnečné okuliare (aj lyžiarske), krém na opaľovanie, krém na pery, peniaze v hotovosti, poistenie (Alpinverein), drobná strava na deň (tyčinka, čokoláda) – je možné kúpiť na chate, leukoplast, náplaste na otlaky, individuálne medicínske doplnky

Oblečenie: funkčné prádlo, ponožky (aj náhradné – tričko, ponožky), bunda teplá (fleece, softshell), bunda Gore-tex (s kapucňou), nohavice (softshell, windstopper), rukavice (2 páry), čiapka (aj náhradná)

Upozornenie
Mountain Pro Guiding si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť alebo prispôsobiť program v závislosti od aktuálnych podmienok a lavínovej situácie.