Ganek a Rumanov 2461 m
Ganek je známy svojou úchvatnou severnou stenou zakončenou ešte známejšou Galériou Ganku. Výstupová cesta vedie exponovaným JV hrebeňom. Horský vodca Vás pri vhodných podmienkach môže počas zostupu z Ganku viesť aj na severozápadný vrchol Rumanovho štítu.

Výstup na Ganek a Rumanov štít

Počet osôb/horský vodca: max. 3 osoby

Cena:
315 € / 3 osoby (iba v letnom období)
280 € / 2 osoby (v zime max. 2 osoby)
260 € / 1 osoba

Dĺžka túry: 7 – 8 h

Prevýšenie: 1100 m z Chaty pri Popradskom plese

Náročnosť:
– technicky náročný terén, exponované pasáže
– dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

Popis výstupu

Vrchol Ganku sa nachádza nad troma dolinami – Rumanovou, Českou, a Kačacou. Horský vodca vedie výstup exponovaným juhovýchodným hrebeňom a celý je zakončený najkrajšou časťou trasy – Galériou Ganku. Počas zostupu je možné ešte “vybehnúť” na blízky Rumanov štít, ak to podmienky a čas dovoľujú.

Krásne výhľady z Ganku sú na Ľadový štít, Vysokú a do pekných, avšak málo navštevovaných severných dolín.

Naši horskí vodcovia odporúčajú stráviť noc pred výstupom na Chate pri Popradskom plese. Rezerváciu ubytovania alebo dopravu na Chatu pri Popradskom plese Vám radi zabezpečíme.

História a dobývanie Ganku a Rumanovho štítu

Horolezecký záujem o tento štít siaha do sedemdesiatych rokov 19. storočia. Ale prví ľudia, ktorým sa podarilo vystúpiť na najvyšší vrchol Ganku juhovýchodným hrebeňom 11. augusta 1895, boli Wladyslaw Kleczyński, Klimek Bachleda – známy ako „kráľ“ horských vodcov a nosič Józef Gasienic.

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Ganek a Rumanov