Gerlachovský štít 2655m
Gerlachovský štít je najvyšším vrcholom Vysokých Tatier, Slovenska i Karpát. Pre svoju výšku, dostupnosť a krásnu scenériu je jedným z najnavštevovanejších vrcholov vo Vysokých Tatrách. Výstup na Gerlach však majú povolený len horskí vodcovia (s certifikovaným UIAGM) a ich klienti.
Objednať Výstup

Výstup na Gerlachovský štít

Počet osôb/horský vodca: max. 3 osoby

Cena:
315 € / 3 osoby (iba v letnom období)
280 € / 2 osoby (v zime max. 2 osoby)
260 € / 1 osoba

Džipisho ferrata a Martinovka: 280 Eur / 1 osoba, 315 Eur / 2 osoby

Dĺžka túry: 8 – 10 h

Prevýšenie: 1100 m zo Sliezskeho domu

Náročnosť:
– technicky náročný terén s exponovanými pasážami
– dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

Popis výstupu

Výstup na Gerlachovský štít je celodenná túra a je možná po celý rok, avšak všetko záleží na momentálnych podmienkach. Vrchol sa dá dosiahnuť viacerými cestami rôznej obtiažnosti a naši horskí vodcovia Vás nimi radi prevedú.

Najpopulárnejšia trasa, kvôli svojej relatívnej nenáročnosti, je cez Velickú próbu. Pre viac dobrodružných a skúsenejších sa určite oplatí vyskúšať horolezeckejší výstup na Gerlach – cestami Martinovka alebo Džipsiho ferrata. Túry začínajú pri Sliezskom dome a ponúkajú krásne výhľady.

História a dobývanie Gerlachu

Prvými návštevníkmi oblasti Gerlachovského štítu a samotného kopca boli poľovníci a botanici. Je celkom možné, že niektorí z nich dosiahli aj vrchol.

Pravdepodobne prvým človekom, ktorý dokázateľne v roku 1834 stál na vrchole Gerlachu, bol spišský nemec a horský vodca Ján Still (1805 – 1890), v tom čase učiteľ v Novej Lesnej. Na tejto túre sa zúčastnil spolu so svojím švagrom Gellhofom, staviteľom z Veľkej, Martinom Urbanom Spitzkopfom, mlynárom z Novej Lesnej a s dvoma ďalšími neznámymi lovcami kamzíkov.

Slovenský prvovýstup cez Batizovskú próbu v roku 1875 spravili horskí vodcovia zo Štôly Ján Ruman Driečny ml. a Ján Pasterňák.

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Objednať
Gerlachovský štít
Gerlachovský štít