Ľadový štít 2627m
Ľadový štít je tretím najvyšším vrchom Slovenska, ale zároveň najvyšším v hlavnom hrebeni Tatier. Výstup na Ľadový štít je atraktívny a vedie po exponovanom hrebeni, cez Ľadového koňa. Vďaka svojej výraznej dominancii pri pohľade zo severu sa kedysi Poliaci (aj Slováci z obce Javorina) domnievali, že je najvyšší v Tatrách.
Objednať Výstup

Výstup na Ľadový štít

Počet osôb/horský vodca: max. 3 osoby

Cena:
315 € / 3 osoby (iba v letnom období)
280 € / 2 osoby (v zime max. 2 osoby)
260 € / 1 osoba

Dĺžka túry: 5 – 6 h z Téryho chaty, z Hrebienka 10 h

Prevýšenie: 600 m z Téryho chaty

Náročnosť:
– technicky náročný terén s exponovanými pasážami
– dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

Popis výstupu

Tradičný výstup na Ľadový štít s horským vodcom začína na Téryho chate a vedie záverom Malej Studenej doliny. Potom cez Ľadového koňa po exponovanom hrebeni až na vrchol. Odtiaľ sú úžasné výhľady na Lomnický štít, Javorové štíty, Javorovú dolinu a tiež na Belianske Tatry.

Ľadový štít sa dá dosiahnuť aj trasami menšej obtiažnosti, ale je prístupný len s horským vodcom.

Lokálna geografia: od Malého Ľadového štítu ho oddeľuje Ľadová štrbina, zo severu od Zadného Ľadového štítu to je Ľadová priehyba a na západ z neho vybieha Suchý hrebeň.

História a dobývanie Ľadového štítu

Názov tohto štítu je odvodený z Ľadovej dolinky, ktorá je ťažko dostupná. Zamrznutý sneh sa udržiava v tejto dolinke niekedy aj po celé roky.

Pre zlatokopov predstavoval Ľadový štít „strážcu pokladov“, ktoré boli ukryté v „žabom jazierku“. Poklad bol márne hľadaný na najvyšších miestach Ľadovej dolinky jurgovskými hľadačmi pokladov.

Ľadový štít bol po prvý krát zdolaný z Javorovej doliny britským alpinistom a botanikom Johnom Ballom (1818 – 1889), hlavným inšpektorom javorinských železiarní Wilhelmom Richterom a neznámym horským vodcom v auguste 1843.

Prvý výstup v zime zrealizoval Teodor Wundt s Jakubom Horvayom 25. decembra 1891.

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Objednať
Ľadový štít