Lomnický štít 2634m
Lomnický štít patrí medzi najkrajšie tatranské štíty a je ich druhým najvyšším vrcholom. Lomničák je jedným z najnavštevovanejších najmä kvôli nádherným výhľadom do Malej Studenej doliny, na Päť spišských plies, Ľadový štít, Gerlach, Vysokú, Rysy a Kriváň. Naši horskí vodcovia Vás tu radi zoberú, kedže výstup na tento vrchol bez horského vodcu je možný len lanovkou zo Skalnatého plesa.

Výstup na Lomnický štít

Počet osôb/horský vodca: max. 3 osoby

Cena:
315 €  / 3 osoby (iba v letnom období)
280 € / 2 osoby (v zime max. 2 osoby)
260 € / 1 osoba

V cene výstupu nie je zahrnutý lístok na lanovku pre klienta a pre horského vodcu.

Dĺžka túry: 5 – 6 h

Prevýšenie: 550 m z Lomnického sedla

Náročnosť:
– turistický terén s krátkymi náročnými pasážami
– dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

Popis výstupu

Výstup na Lomničák tradičnou cestou vedie z Lomnického sedla a cez Lomnickú kopu. Trasa je zaistená skobami a reťazami. Lanovkou z Tatranskej Lomnice sa dostaneme až do Lomnického sedla, kde sa túra začína a ukončíme ju zostupom na Skalnaté pleso.

Skúsenejším vieme ponúknuť aj iné výstupové trasy, ktoré sú lezecky náročnejšie, ako napríklad výstup z Malej Studenej doliny.

História a dobývanie Lomničáku

Lomnický štít bol dlho považovaný za najvyšší vrchol Vysokých Tatier a v minulosti ho domáci s úctou volali Dedo. Dlho bol považovaný aj za nedobytný.  Pravdepodobne prvým človekom, ktorému  sa naň podarilo vystúpiť, bol známy anglický cestovateľ a lekár Robert Townson. Výstup uskutočnil z Malej Studenej doliny cez Filmársky žľab a z Lomnického sedla pokračoval na vrchol trasou takmer identickou s dnešnou klasickou cestou.

Je skoro isté, že na vrchol vystúpili aj spišskí zlatokopi, ktorí hľadali šťastie na Medených lávkach v severných žľaboch Lomnického štítu. V rokoch 1860 až 1890 tam pracoval gazda Jakub Fábry, ktorý sám rozchyroval, že vystúpil až na samotný vrchol “Deda”.

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Lomnický štít
Lomnický štít