Vysoká 2547m
Vysoká patrí k najkrajším a najfotografovanejším štítom Vysokých Tatier. Jej symetrický dvojvrchol je z každej strany impozantný a pohľady z nej patria medzi najkrajšie v Tatrách. Výstup je medzi skúsenými turistami veľmi cenený - vedie technicky náročným terénom s exponovanými pasážami, kde je horský vodca vítaným spoločníkom.

Výstup na Vysokú

Počet osôb/horský vodca: max. 3 osoby

Cena:
315 € / 3 osoby (iba v letnom období)
280 € / 2 osoby (v zime max. 2 osoby)
260 € / 1 osoba

Dĺžka túry: 7 – 8 h

Prevýšenie: 1100 m z Chaty pri Popradskom plese

Náročnosť:

– technicky náročný terén, exponované pasáže
– dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

Popis výstupu

Výstup na Vysokú je náročná, celodenná túra. Dobrá kondícia a taktiež skúsenosti s technickým terénom sú potrebné. Na vrchol vedú viaceré výstupové trasy, no najbežnejšia vedie zo sedla Váha, začínajúc túru na Popradskom plese.

Vysoká zo svojho vrcholu ponúka krásne výhľady na Gerlachovský štít, Satan, Rysy a iné.

História a dobývanie Vysokej

Na oba štíty prvý krát vystúpili budapeštiansky geograf Móric Déchy a horskí vodcovia Ján Ruman-Driečny ml. zo Stôly a Martin Spitzkopf z Novej Lesnej. Prvý výstup za zimných podmienok urobili 11. apríla 1903 Karol Jordán, Harry Berceli a vodcovia Pavol Spitzkopf st. a Ján Franz st.

Na severnom vrchole je ukotvený oceľový kríž s iniciálmi „VR“, na pamiatku horolezca Václava Raifa, ktorý tu zahynul. V roku 1955 ho tam vyniesli jeho priatelia – chatári Oldřích Bublík a Miroslav Jílek.

Všetky výstupy na tatranské štíty realizujeme v súlade s platným návštevným poriadkom TANAPu.

Vysoká
Vysoká